UCZNIOWIE Z WIŚNIEWY NA WYCIECZCE W WARSZAWIE.

UCZNIOWIE Z WIŚNIEWY NA WYCIECZCE W WARSZAWIE.

24 i 25 maja 2017 r. uczniowie ze Szkoły podstawowej w Wiśniewie byli na wycieczce w Warszawie. Pojechało na nią 41 uczniów z klas młodszych i starszych. Wyjechaliśmy o godz. 6:00. Do centrum dojechaliśmy po 5 godzinach. Tam czekał na nas pan przewodnik, z którym rozpoczęliśmy zwiedzanie. Gdy wysiedliśmy z autobusu, parami wyruszyliśmy zwiedzać Stare Miasto – Plac Zamkowy i okolice Zamku Królewskiego. Zwiedziliśmy również jedno z najważniejszych miejsc kultury i tradycji narodowej Polski, a mianowicie Bazylikę św. Jana Chrzciciela. W niej odbywały się koronacje polskich królów, została zaprzysiężona Konstytucja 3 Maja i do dziś odbywają się tu ważne uroczystości narodowe. Spacerując po Rynku Starego Miasta, podziwialiśmy XV- wieczne kamienice i Syrenką Warszawską, następnie mury obronne i Barbakan. Przeszliśmy Traktem Królewskim pod Pałac Prezydencki. Widzieliśmy Grób Nieznanego Żołnierza, pomnik Adama Mickiewicza i Mikołaja Kopernika przed gmachem Polskiej Akademii Nauk. Po drodze wysłuchaliśmy ciekawe prawdziwe historie związane z wydarzeniami i ludźmi żyjącymi w odległych czasach oraz kilka legend.

Po spacerze po Starym Mieście czas spędzaliśmy w Centrum Nauki Kopernik. Przy samym wejściu widzieliśmy wahadło Foucaulta – dużą kulę zawieszoną na bardzo długiej kilkunastometrowej linie. Widzieliśmy, że w trakcie jego drgania płaszczyzna ruchu się nie zmienia, ale jego położenie względem Ziemi ulega zmianie – względem ustawionych na obrzeżu słupków. Był to historyczny dowód na istnienie ruchu obrotowego Ziemi, który potwierdził słuszność teorii Kopernika i uzupełniał argumenty i obserwacje Galileusza. Zwiedzanie CNK było bardzo ciekawe i zajmujące. Mogliśmy wykonywać wiele różnych doświadczeń z zakresu przedmiotów przyrodniczych i techniki. Zrobiło to na nas wszystkich duże wrażenie. Moglibyśmy tam siedzieć i eksperymentować jeszcze dłużej, ale program wycieczki przewidywał przejazd dwa przystanki nową częścią metra pod Wisłą do Pałacu Kultury i Nauki. Tam wjechaliśmy windą na trzydzieste piętro, aby podziwiać panoramę Warszawy. Widzieliśmy, jak bardzo rozbudowuje się nasza stolica, stając się metropolią w Europie Środkowo – Wschodniej. Wszyscy byli bardzo podekscytowani i zaciekawieni. Zmęczeni po całym dniu podróży i zwiedzania udaliśmy się na obiadokolację i nocleg niedaleko Warszawy, do Wilanowa. Po drodze widzieliśmy Łańcut i Świątynię Opatrzności Bożej.

Następnego dnia po śniadaniu udaliśmy do siedziby Polskiego Radia. Zostaliśmy przywitani przez panią redaktor w Studio nr 1 im. Władysław Szpilmana. Sala była zaprojektowana tak, aby każda ściana oraz sufit nie emitowały echa i zapewniały odpowiednie warunki akustyczne. W tej sali opowiedziano nam o pracy w radiu, gdzie potrzebne jest posiadanie atutów takich jak: dobra dykcja, wiedza ogólna, refleks, wyczucie czasu, błyskotliwość, przyjemna dla ucha barwa głosu, ważne jest tez posługiwanie się piękną polszczyzną i pełne skupienie na wykonywanej pracy. Warto mieć na uwadze, aby nie tracić wątków podczas audycji. Zapoznaliśmy się z pracą Polskiego Radia. Pokazała nam „od kuchni” pracę redaktorów, realizatorów, pracowników obsługi technicznej. Obserwowaliśmy audycje „na żywo” w studiu Programu 1, Programu 2,  Programu 4 – Czwórki, oraz „Radia – dzieciom” Mieliśmy okazję stać obok migającej czerwonej lampki ON AIR, czując się tym samym jak reżyser obserwujący redaktorów zza reżyserki. Pomieszczenie, którym umieszczone są mikrofony, potocznie nazywane jest kabiną. Wszystko w tym pomieszczeniu rejestrowane jest przez mikrofon po jego włączeniu. Uczestniczyliśmy w nagraniu audycji, którą nam potem odtworzono. Po zakończeniu podziękowaliśmy za przekazanie nam wartościowej wiedzy.

Kolejnym punktem wycieczki były Łazienki. To zanurzanie się w jednym z najpiękniejszych parków Warszawy, pełne anegdot i ciekawostek związanych z ostatnim królem Polski.  Miejsce to wiosną wygląda prześlicznie. Bogata roślinność zachwyca swoim urokiem. Pałac na Wodzie otoczony kwitnącymi krzewami i kwiatami robił niesamowite wrażenie. Pani przewodnik zapoznała nas  z historią Łazienek oraz ich współczesnym przeznaczeniem. Ogród Łazienkowski kryje wiele tajemnic, które tylko czekają na odkrycie. W dalszej części zwiedzania odbyła się gra terenowa z podziałem na grupy po Łazienkach Królewskich. Rozglądaliśmy się uważnie dookoła! Wszyscy wzięli do ręki mapy terenowe, aby wyruszyć na poszukiwanie śladów bytowania zwierząt. Podczas gry terenowej rozpoznawaliśmy tropy zwierząt, poznaliśmy zwyczaje żywieniowe i mieszkaniowe fauny łazienkowskiej, udowodniliśmy, że potrafimy posługiwać się mapą. Byliśmy bardzo dumni, ponieważ  pani instruktor – dziennikarka z zawodu była zaskoczona naszą wiedzą przyrodniczą.

Dobiegał powoli koniec naszej wyprawy. Po drodze zatrzymaliśmy się przy Stadionie Narodowym i obejrzeliśmy go wewnątrz. Był bardzo ładny i robił wrażenie. Każdy miał szansę poczuć się jak kibic, posiedzieć na trybunach sprawdzając niezwykłą akustykę stadionu, a nawet zwiedzić szatnię, w której do meczów przygotowywali się Robert Lewandowski czy Cristiano Ronaldo.

W drodze powrotnej razem byliśmy w McDonaldzie. Po obiedzie szybko wróciliśmy do autokaru, żeby zdążyć na terminowy powrót. W domu zaleźliśmy się w późnych godzinach wieczornych, zmęczeni, ale pełni wrażeń.

B.Parys, W. Orlikowska
SP w Wiśniewie


Comments are closed.