Koleżeńska lekcja w Wiśniewie.

Koleżeńska lekcja w Wiśniewie.

9 lutego 2018r. w naszej szkole odbyła się lekcja edukacyjna z historii przygotowana przez uczniów klasy IV dla młodszych kolegów i koleżanek. Starsi uczniowie inscenizowali legendy, które opowiadają o najdawniejszych dziejach państwa polskiego.

Uczniowie wcielili się w bohaterów jednej z najstarszych legend o trzech braciach Lechu, Czechu
i Rusie
. Legenda opowiada o trzech braciach, którzy wyruszają na poszukiwanie tajemniczego bóstwa, Światowida. Owocem tej wyprawy było założenie przez Lecha państwa Polan i pierwszej stolicy Polski – Gniezna.

Z kolei „Legenda o Popielu i Mysiej Wieży” opowiada o niegodziwym władcy Kruszwicy – Popielu, który nie słuchał swoich doradców, lecz robił wszystko tak, jak nakazywała mu okrutna żona Gerda. Największą nienawiścią Gerda darzyła stryjów Popiela. Bała się, że po śmierci męża będą chcieli odebrać tron jej synom, dlatego uknuła zbrodniczy plan. Powiadomiła stryjów o rzekomej ciężkiej chorobie jej męża i poprosiła, by przyjechali się z nim pożegnać. Przybyłych stryjów poczęstowała zatrutym miodem. Otruci stryjowie umarli, a Popiel chcąc utrzymać ich śmierć w tajemnicy, pozbył się ciał, nie urządzając im pogrzebu. W pobliżu porzuconych ciał zalęgły się myszy, które zaatakowały i zdobyły cały zamek. Popiel wraz z rodziną uciekli do wysokiej wieży. Myszy dostały się tam jednak i zjadły całą rodzinę. Od tego momentu kruszwicka wieża nazywana jest Mysią Wieżą.

Głównym tematem „Legendy o księciu Kraku i Smoku wawelskim”  są dzieje słynnego Szewczyka Dratewki, który ratuje miasto króla Kraka przed niebezpieczeństwem grożącym mu ze strony smoka, siejącego spustoszenie i pożerającego ludzi. Wielu śmiałków próbowało pokonać smoka, ale udało się to dopiero sprytnemu Szewczykowi, który wpadł na pomysł, że podłoży mu jako przynętę baranią skórę wypchaną siarką. Smok zjadł przynętę, po czym poczuł tak wielkie pragnienie, że rzucił się do Wisły, której wodę zaczął łapczywie pić. Od jej nadmiaru pękł. Miasto zostało więc ocalone,
a wdzięczny król Krak dotrzymał złożonej Szewczykowi obietnicy i oddał mu rękę swej pięknej córki.

Legendy przeniosły dzieci w świat początków państwa polskiego. Najmłodsi z wielką sympatią odnosili się do bohaterów legend i wraz z nimi przeżywali ich radości oraz smutki.

Gra aktorska, scenografia, ciekawe dialogi i barwne kostiumy gwarantowały fantastyczną zabawę.

Nauczyciel historii Hanna Wojtalewicz
SP w Wiśniewie


Comments are closed.