Drugoklasiści z Wiśniewy w programie ,,Śniadanie daje moc”

Drugoklasiści z Wiśniewy w programie ,,Śniadanie daje moc”

8 listopada 2018 roku obchodziliśmy Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania, który został ustanowiony w 2007 roku przez ówczesnego Komisarza do spraw Zdrowia Markosa Kyprianou.

Uczniowie klasy II ze Szkoły Podstawowej w Wiśniewie aktywnie włączyli się do ogólnopolskiego programu ,,Śniadanie daje moc”  będącego elementem edukacji zdrowotnej. Najważniejszymi celami tego programu było zwiększanie świadomości na temat zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie dziecka oraz przyczynianie się do obniżania poziomu niedożywienia dzieci w Polsce poprzez edukację oraz promocję prawidłowego żywienia. Organizatorem programu „Śniadanie Daje Moc” jest Partnerstwo dla Zdrowia – wyjątkowa koalicja: Danone, Lubella (należąca do Grupy Maspex Wadowice), marki Biedronka (należąca do Grupy Jeronimo Martins) oraz Instytutu Matki i Dziecka – wiodącej w kraju instytucji naukowej i medycznej. Według badań (wywiady z wychowawcami klas 1-6 szkół podstawowych) przeprowadzonych w kwietniu 2011 r. przez Millward Brown SMG/KRC na zlecenie firmy Danone i Banków Żywności, w blisko 40% klas 1-6 w polskich szkołach podstawowych są dzieci, które nie jedzą drugiego śniadania. Skutki zdrowotne rozpoczynania nauki bez spożytego śniadania są związane z hipoglikemią występującą u dziecka. Dolegliwości odczuwane przez ucznia to zmęczenie, ospałość, zaburzenia termoregulacji, zaburzenia pracy przewodu pokarmowego zgłaszane jako bóle brzucha.

Drugoklasiści, mając na uwadze 12 zasad zdrowego odżywiania dla uczniów opracowanych według Instytutu Matki i Dziecka, z wielkim zapałem przystąpili zarówno do teoretycznych, jak i praktycznych działań. Aktywnie uczestniczyli w pogadankach poznając wypracowane zasady zdrowego odżywiania, m. in. takie jak: do szkoły wychodź ze śniadaniem i po śniadaniu; mleko, jogurty i sery to podpora mocnych kości; zawsze myj ręce przed posiłkiem; pięć posiłków w ciągu dnia jest na piątkę; jedz o stałych porach i nie spiesz się; dobrą wodą gaś pragnienie; posiłek obiadowy to zapas siły na aktywne popołudnie; mięso, jaja czy ryby- możesz wybierać; ruch bez ograniczeń, słodycze z umiarem; jedz chleb, nie bułeczki; kolację zjadaj wieczorem, nie tuż przed snem. Uwzględniając jedną z tych zasad: ,,Dzień bez pięciu porcji świeżych warzyw, owoców i soku to dzień stracony” uczniowie samodzielnie opracowywali jadłospisy na cały dzień. Zrozumieli, że warzywa i owoce powinny być częścią składową każdego ich posiłku. Liść sałaty, plaster pomidora, ogórka, cząstka papryki, surówka z marchewki lub selera, jabłko, gruszka, banan, pomarańcza to najczęściej wykorzystywane warzywa i owoce w posiłkach dla dzieci. Zużywana energia ze śniadania zjedzonego w domu wystarcza na pierwsze godziny nauki. Aby uczucie głodu nie przeszkadzało w dalszej nauce, niezbędne jest zjedzenie kolejnego posiłku – drugiego, szkolnego śniadania.  Zwieńczeniem teoretycznych rozważań było przygotowanie przez drugoklasistów śniadania w szkole i skonsumowanie go w towarzystwie kolegów i koleżanek z klasy.

Mam nadzieję, iż działania podjęte w ramach programu ,,Śniadanie daje moc” przyczynią się do utrwalenia właściwych nawyków żywieniowych i większej dbałości o spożywanie śniadania zarówno w domu, jak i w szkole.

Iwona Zawadzka- Sztandera
SP w Wiśniewie


Comments are closed.