Warsztaty w Wiśniewie: Poznajmy parki krajobrazowe.

Warsztaty w Wiśniewie: Poznajmy parki krajobrazowe.

To temat zajęć, jaki przeprowadził zielony edukator z Krajeńskiego Parku Krajobrazowego dla uczniów klas 6-8 w Wiśniewie dnia 20.12.2018r., w ramach projektu realizowanego przez Urząd Marszałkowski w Toruniu „Edukacja społeczności zamieszkującej obszary chronione województwa kujawsko – pomorskiego. Lubię tu być na zielonym”. Uczniowie dowiedzieli się, czym jest park krajobrazowy, który jest najstarszy, który największy a który najmniejszy w Polsce. Jaką powierzchnię Polski zajmują parki krajobrazowe i jak to wygląda w skali województwa.

W następnej części prezentacji edukator przedstawił parki krajobrazowe w województwie kujawsko – pomorskim (ich logo, siedzibę oraz ciekawostki z nimi związane np. o unikatowym w skali świata Jeziorze Gościąrz, najwyższym wzniesieniu w województwie kujawsko – pomorskim, czy też o okazałym pomniku przyrody – dąb Rzeczypospolitej). W 2018 roku powstał w naszym województwie nowy Park Krajobrazowy Góry Łosiowe i obecnie jest ich 10.

Nie bez przyczyny uczniowie notowali najważniejsze rzeczy, ponieważ na końcu prezentacji był krótki quiz z wiedzy o parkach. Za dobrą odpowiedź dzieci otrzymywały gadżety. Watro również wspomnieć, że w ramach projektu „Lubię tu być na zielonym” szkoła w Wiśniewie zakwalifikowała się na jednodniową wycieczkę do Krajeńskiego Parku Krajobrazowego, która odbędzie się wiosną przyszłego roku. Szkoły nadal mogą powalczyć o udział w darmowej zielonej szkole biorąc udział w konkursie Ekolider.

Iwona Przybylska
SP w Wiśniewie


Comments are closed.