Aktorzy Teatru „Maska” z Krakowa w Szkole Podstawowej w Wiśniewie.

Aktorzy Teatru „Maska” z Krakowa w Szkole Podstawowej w Wiśniewie.

5 czerwca w Szkole Podstawowej w Wiśniewie gościliśmy aktorów Teatru „Maska” z Krakowa. Zaprezentowali dwa spektakle o charakterze profilaktyczno – edukacyjnym. Widzami pierwszego z nich były dzieci z klas 0- II, a drugiego młodzież z klas 4-8.

Przedstawienie dla dzieci młodszych promowało czytelnictwo i nosiło tytuł „Na tropie afery, gdzie podziały się litery!?” Głównym celem widowiska było zachęcanie dzieci do czytania. Przypominało, że dzięki książkom zdobywają wiedzę, ćwiczą umiejętność koncentracji, trenują spostrzegawczość, wzbogacają słownictwo, rozwijają wyobraźnię, świetnie się bawią.

Spektakl „Na tropie afery, gdzie podziały się litery!?” to przedstawienie ukazujące historię pewnej biblioteki, w której ze wszystkich książek zniknęły litery. Pani Bibliotekarka podejrzewa, że ktoś te litery ukradł i prosi o pomoc detektywa. Kiedy Detektyw jest już pewien, że znalazł winnego, następuje całkowity zwrot akcji i ku zaskoczeniu wszystkich okazuje się, że liter nikt nie ukradł, lecz odeszły z książek same. Królowa Literatury zdradziła wszystkim, że litery uciekły, ponieważ były smutne i samotne w nieczytanych książkach. Powiedziała dzieciakom, że literki wrócą do książek wtedy, gdy wszyscy złożą obietnicę o częstym odwiedzaniu biblioteki i systematycznym wypożyczaniu książek.  Mali czytelnicy bardzo chętnie złożyli tę obietnicę, świetnie bawili  się podczas całego przedstawienia. Na koniec nagrodzili aktorów gromkimi brawami.

Spektakl pt. ” Zagubione sumienie ” poruszał problem przemocy i agresji w szkole. Szkoła, w której uczy się Milka to miejsce, gdzie rozgrywa się ciągła walka o spokój i wzajemny szacunek wśród rówieśników. Od kilku lat postrachem jest tutaj Nochal – chłopak, który problemy rodzinne przelewa na rówieśników. Zastraszanie, kradzieże, bójki, prześladowania to codzienność nastolatka, który nie próbuje zmienić swojego postępowania. Batalia z Nochalem toczy się nie tylko w jego klasie, obiektem drwin chłopca jest także pani woźna. Każdego dnia zderza się z murem, kiedy próbuje wytłumaczyć nastolatkowi, że trzeba się do siebie odnosić z szacunkiem. Pewnego dnia, kiedy Nochal  rozwiązuje dla siebie skomplikowane zadanie z pomocą przychodzi właśnie pani woźna. Nochal zaczyna zauważać, że miotła, którą woźna na co dzień dzierży w ręku, nie jest wyznacznikiem jej mądrości życiowej. W nastolatku budzi się poczucie winy. Rozmowę z woźną zapamięta na długo, gdyż dzięki niej, postanawia naprawić relacje.

Szacunek należy się każdemu – bez względu na wiek i wykształcenie. Szanować powinniśmy także rówieśników. Żyjąc w społeczności szkolnej często okazuje się jednak, że brak szacunku wobec siebie nawzajem nie jest jedynym problemem. Młodzież ucieka się do agresji słownej i fizycznej, wywiera presję na kolegach, co przestaje być jednorazowym incydentem. Trwający, zgubny proces to nic innego jak przemoc. Przedstawienie uświadomiło nastolatkom, że takich problemów się nie bagatelizuje i pokazało, w jaki sposób można skutecznie je rozwiązywać.

Spotkania teatralne dostarczyły małym i większym widzom wiele radości i cennych refleksji.

B. Parys
SP w Wiśniewie

dav
sdr
sdr
sdr
sdr
sdr
sdr
dav
dav
dav
dav

Comments are closed.