FESTYN EKOLOGICZNY W WIŚNIEWIE.

FESTYN EKOLOGICZNY W WIŚNIEWIE.

W dniu 30 maja w Szkole Podstawowej w Wiśniewie odbył się festyn ekologiczny. Inicjatorką festynu była Wiktoria Czeszewska, uczennica klasy VII. Uczestniczy ona w konkursie  organizowanym przez Urząd Marszałkowski  w ramach kampanii edukacyjnej  „Ekologiczny szkolny edukator”. Wiktoria, w ramach konkursu, napisała projekt działań ekologicznych, został on zaakceptowany, a na jego realizację uzyskaliśmy dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego.

Festyn został zorganizowany dla wszystkich uczniów szkoły, od przedszkolaków do ósmoklasistów. Na festynie gościliśmy pracowników Krajeńskiego Parku Krajobrazowego, dyrektora  parku, p. K. Wojtkowiaka, p. edukator G. Witczak oraz p. M. Łebka. Byli również uczniowie sępoleńskiego liceum, którzy pomagali przy organizacji i przebiegu imprezy.

Festyn miał charakter warsztatów. Uczniowie, podzieleni na grupy, przechodzili przez różne stanowiska. A co się działo? Naprawdę wiele. Były łamigłówki przyrodnicze, gry edukacyjne, koło fortuny. Można było samemu zrobić papier czerpany, nauczyć się rozpoznawać tropy zwierząt, zrobić tropy w glinie. Było stanowisko, przy którym można było poznać prywatne życie zwierząt, a także stanowisko, gdzie można było się dowiedzieć zaskakujących rzeczy o ptakach. Można się też było zabawić w botanicznego Sherloca Holmesa, dowiedzieć czym się różni smok od smogu, sprawdzić co wiemy o odpadach i ich segregacji, a także  twórczo różne odpady wykorzystać, tworząc z nich ekoludka, czy obrazy. Można też  było sprawdzić swoją szybkość, sprawność, a także spostrzegawczość na torze przeszkód, połączonym z rozwiązywaniem zagadki ekologicznej. Nie zabrakło też zabaw z kodowaniem. Podczas spotkanie odbyła się też prezentacja zdjęć wykonanych na konkurs fotograficzny pt. „I u nas jest pięknie”.

Nauce poprzez zabawę i to na świeżym powietrzu, sprzyjała piękna, słoneczna pogoda. Taka nauka spodobała się wielu uczniom. Może więc do kolejnego festynu za rok?

Iwona Przybylska
nauczyciel przyrody i biologii
SP w Wiśniewie


Comments are closed.