Uczniowie z Wiśniewy w Biskupinie

Uczniowie z Wiśniewy w Biskupinie

21 października 2019 r. dla uczniów z klasy piątej i siódmej Szkoły Podstawowej w Wiśniewie została zorganizowana jednodniowa wycieczka do Biskupina pod opieką nauczycieli p. Adrianny Strawa i p. Bartosza Burkiewicza.

Biskupin to bardzo ciekawe miejsce położone nad Jeziorem Biskupińskim. Na półwyspie tego jeziora znajduję się osada obronna związana z ludnością kultury łużyckiej, złożonej ok. roku 740 p.n.e . Jest to największa w Europie ekspozycja osady warownej z początku epoki żelaza. Na pierwotnej wyspie powstała osada, która w czasie największych rozkwitu mogło zamieszkiwać od 900 do 1200 osób. Wyspa otoczona jest falochronem ( ok. 30000 pali drewnianych wbitych w dno jeziora ) oraz wałem drewnianym o wysokości 6 m, wypełnionym kamieniami i paskiem. To wszystko mogliśmy zobaczyć .

Do osady prowadzi brama wyjazdowa, a wewnątrz znajdowała się ulica  okrężna  oraz ulice poprzeczne, wzdłuż których usytuowano 13 rzędów drewnianych domów, zbudowanych w technice sumikowo – łątkowej. Mieszkańcy osady zajmowali się uprawą roli, hodowlą, rybołówstwem, myślistwem oraz zbieractwem. Osada została odkryta przez Walentego Szwajcera w 1933 roku. Z biegiem lat zbadano znalezisko archeologiczne oraz nastąpiła rekonstrukcja znaleziska. Powstało muzeum, a po latach z środków unijnych stworzono replikę osady.

Uczniowie naszej szkoły brali udział w dwóch warsztatach. Jedne z nich to „Łowiectwo pradziejowe”, na którym dowiedzieliśmy się o narzędziach krzemiennych, metodach ich wytwarzania oraz ich funkcjach. Prowadzący omówił również, czym był miotacz, oszczep, bumerang i łuk. Po małym wykładzie przeszliśmy do części praktycznej, co uczniom bardzo się spodobało. Zostało nam umożliwione strzelanie z drewnianego łuku na strzelnicy. Ku naszemu zdziwieniu lepiej z tym zadaniem poradziły sobie dziewczynki. Drugi warsztat, w którym mogliśmy uczestniczyć, to „Garnek na wynos?” – warsztaty lepienia naczyń z gliny, gdzie zostały omówione  różnorodne formy wyrobów z gliny na przestrzeni dziejów. Zapoznano nas z replikami naczyń pochodzących z epok dziejów reprezentowanych na stanowiskach archeologicznych w rezerwacie biskupińskim. Prowadząca omówiła technikę lepienia naczyń z gliny. Kolejnym etapem naszej wycieczki była praca nad własnym naczyniem: uformowanie dna, tworzenie ścianek nadających naczyniu kształt, wygładzenie – zamazanie nierówności, ozdobienie ornamentem.

Wyjazd był bardzo udany i czas minął nam niespostrzeżenie, a nawet go trochę go zabrakło, by skorzystać z wszystkich przygotowanych atrakcji.

Adrianna Strawa
SP w Wiśniewie

dav
dav
dav
mde
mde
mde
sdr
sdr
dav
dav
dav
dav
dav
dav
dav
dav

Comments are closed.