Przedszkolaki z Wiśniewy dbają o pszczoły.

Przedszkolaki z Wiśniewy dbają o pszczoły.

Dnia 28 kwietnia 2021 roku dzieci z oddziału przedszkolnego w Wiśniewie odwiedziła kolejny raz Pani Monika Ewert pracownik Krajeńskiego Parku Krajobrazowego w Więcborku. Tym razem Pani Monika podczas warsztatów przyrodniczych zapoznała przedszkolaków z różnymi gatunkami pszczół, z ich znaczeniem w życiu człowieka. Na początku warsztatów dzieci obejrzały krótkie filmiki o życiu pszczół, jaką rolę odgrywają poszczególne pszczoły w ulu (królowa, robotnice, trutnie). Pani Monika uświadomiła dzieci, że większość gatunków owadów (pszczoły, biedronki, motyle)  jest bardzo pożyteczna, niektóre zapylają rośliny, inne zaś chronią przed szkodnikami. Zachęcała dzieci do zawieszania w ogródkach drewnianych budek dla owadów, które będą zwalczać szkodniki roślin. Maluchy miały okazję zobaczyć jeden z takich domków dla owadów. Ciekawość dzieci wzbudził plaster dzikich pszczół.

Z ogromnym zapałem przedszkolaki zabrały się do wykonania eko-bomb, kul ulepionych z gliny, ziemi oraz nasion polnych kwiatów (miododajnych). Dzieci zabrały te kule do domów, aby wspólnie z rodzicami umieścić je w ogródkach lub na pobliskich łąkach, tworząc kwietne łąki. Gdy już zakwitną pszczoły miodne, będą mogły zebrać z kwiatów nektar i pyłek. Każdy przedszkolak wie, że miód to słodki przysmak, który posiada także właściwości lecznicze. Warto wiedzieć, że z inicjatywy Świętokrzyskiego Związku Pszczelarzy powstał w Kielcach w 1987 roku Pomnik Pszczoły Miodnej.

Dziękujemy Pani Monice Ewert za mile spędzony czas oraz za zdobytą wiedzę na temat roli pszczół w środowisku naturalnym, o czekających ich zagrożeniach oraz w jaki sposób każdy z nas może im pomóc. Dziękujemy za prezenty: kolorowanki i kredki.

Wychowawca Oddziału Przedszkolnego

Krystyna Kałaczyńska

 


Comments are closed.