Przedszkolaki z Wiśniewy wiedzą jak wykonać papier czerpany.

Przedszkolaki z Wiśniewy wiedzą jak wykonać papier czerpany.

We wtorek 26 kwietnia przedszkolaki z Oddziału Przedszkolnego w Wiśniewie uczestniczyły w warsztatach „Jak powstaje papier czerpany”. Zajęcia przeprowadziła Pani Monika Ewert, specjalista do spraw dydaktycznych Kajeńskiego Parku Krajobrazowego w Więcborku. Aby przybliżyć omawiany temat, przedszkolaki obejrzały i omówiły treść filmu edukacyjnego „Jak powstaje papier?”. Następnie obserwowały, jak Pani Monika przy pomocy blendera łączyła drobno pocięty papier z wodą oraz z krepą lub barwnikiem spożywczym. Po dokładnym wymieszaniu powstała pulpa papierowa, zwana także masą papierową, najbardziej ekologiczny materiał do produkcji opakowań. Pod czujnym okiem Pani Moniki przystąpiły do czynności praktycznych.
W specjalnych pojemnikach umieszczona została pulpa, z której dzieci rączkami wyciskały wodę. Następnie układały suszone kwiaty i odciskały szmatką nadmiar wody. Pani Monika pomagała dzieciom wycisnąć resztki wody przy pomocy dwóch deseczek. Ostatnim etapem było suszenie papieru. Wykorzystaliśmy do tego suszarki do włosów. Dzieci z ogromnym zaangażowaniem wykonywały wszystkie czynności. Radość z efektu ich pracy była ogromna. Maluchy otrzymały
w prezencie kredki w obudowie wykonanej z papieru czerpanego.

Przedszkolaki wiedzą, jak oszczędzać papier, dbać o książki, a tym samym o przyrodę. Dziękujemy Pani Monice Ewert za bardzo ciekawe, pełne pozytywnych emocji i pouczające zajęcia.

 

Wychowawca Oddziału Przedszkolnego

Krystyna Kałaczyńska


Comments are closed.