Uczniowie z Wiśniewy o Międzynarodowym Dniu Białej Laski
Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Wiśniewie kolejny już raz wzięli udział w KUJAWSKO – POMORSKIEJ AKCJI Z OKAZJI MIĘDZYNARODOWEGO DNIA BIAŁEJ LASKI „JA NIE WIDZĘ CIEBIE, TY ZOBACZ MNIE!”, która została objęta honorowym patronatem Marszałka Województwa Kujawsko – Pomorskiego i Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty w Bydgoszczy.
Wszyscy wzięli aktywny udział w wydarzeniach i działaniach ujętych w programie Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego nr 1 dla Dzieci i Młodzieży Słabo Widzącej i Niewidomej im. L. Braille’a w Bydgoszczy oraz Stowarzyszenia Visus Supremus. Dzieci z oddziałów przedszkolnych uczestniczyły w pogadance mającej na celu kształtowanie postaw społecznych opartych na tolerancji i empatii wobec osób niepełnosprawnych, obejrzały wybrane filmy edukacyjne dotyczące możliwości i potrzeb osób słabo widzących i niewidomych, miały okazję wysłuchać listu niewidomego kolegi. Wspólnie z wychowawczyniami wykonały prace plastyczne, w których pokazały właściwe postawy ludzi wobec osób z dysfunkcją wzroku, przygotowały także gazetki promujące główne idee akcji. W klasach starszych uczniowie poznali historię białej laski, a także edukacji osób niewidomych. Uczestniczyli w tematycznych scenkach dramowych, wykonali plakaty, komiksy i gazetki ścienne związane ze sposobem zachowania się osób pełnosprawnych wobec niewidomych. Uczniowie klasy VI skorzystali z zaproszenia organizatorów akcji i wzięli udział w pokazie filmowym „Carte Blanche” w bydgoskim „Multikinie”, a także uczestniczyli w zajęciach otwartych „Spacer w ciemności”, zorganizowanych w Centrum Handlowym Fokus, z udziałem rewalidantów i młodzieży z Ośrodka Szkolno – Wychowawczego nr 1 w Bydgoszczy.
W podsumowaniu akcji uczniowie zwrócili uwagę, że niewidomi, pomimo swojej niepełnosprawności, potrafią żyć samodzielnie i doskonale funkcjonować. Powinniśmy ich zauważać. Przy niewielkiej i właściwej pomocy innych ludzi mogą pokonywać własne ograniczenia i być pełnosprawnymi uczestnikami życia społecznego. Niepełnosprawni chcą żyć jak wszyscy obywatele kraju i świata, bez ograniczeń i fałszywej litości. Trzeba im tworzyć odpowiednie warunki i zrozumieć, na czym polegają ich ograniczenia.
Koordynatorzy akcji w Szkole Podstawowej w Wiśniewie