Dzieci z oddziału przedszkolnego dołączyły do kampanii „Dzieciństwo bez przemocy”. 

Dzieci z oddziału przedszkolnego dołączyły do kampanii „Dzieciństwo bez przemocy”. 

Projekt realizowany z Fundacją Dajemy Dzieciom Siłę z zakresu profilaktyki przemocy i wykorzystania seksualnego.

Realizacja zajęć miała na celu przyczynienie się do wczesnego rozpoznawania przez dzieci sytuacji trudnych i zagrażających oraz sposobów reagowania na nie.

Zajęcia nie dają gwarancji ochrony dziecka przed krzywdzeniem, jednak wyposażają je w wiedzę i umiejętność rozpoznawania zagrożenia oraz skutecznego i wczesnego reagowania.

Bloki tematyczne dotyczyły edukacji na tematy: nietykalności miejsc intymnych, prawa do decydowania o własnej cielesności, mówienia „nie”, emocji, ujawniania niepokojących sekretów oraz szukania pomocy.

Kanwą tematów poruszanych w scenariuszu jest akronim GADKI, ktorego poszczególne litery wyznaczają zasady, przydatne w edukacji dziecka na tematy związane z ochroną dzieci przed przemocą i wykorzystywaniem:

G – gdy mówisz „nie”, to znaczy „nie”,

A – alarmuj, gdy potrzebujesz pomocy,

D – dobrze zrobisz, mówiąc o tajemnicach, które cię niepokoją,

K – koniecznie pamiętaj, że twoje ciało należy do ciebie,

I – intymne części ciała są intymne/ściśle prywatne.

Podczas zajęć rozpoznawaliśmy emocje na ilustracjach oraz naśladowaliśmy je. Analizowaliśmy nasze emocje podczas różnych sytuacji z dnia codziennego. Każdy miał prawo powiedzieć co lubi, a czego nie lubi. Porozmawialiśmy o dotyku, który jest bezpieczny oraz kiedy informować innych, że coś nas niepokoi.

Poruszyliśmy temat tajemnic. Wskazywaliśmy za pomocą klocków, które tajemnice są dobre (zielone klocki), a które złe (czerwone klocki).

Powtórzyliśmy zasady bezpieczeństwa, wskazywaliśmy niebezpieczne sytuacje oraz do kogo zwrócić się o pomoc.

Dodatkowo bazowaliśmy na filmie animowanym „Gadki z psem”. Film wraz z omówieniem ma stanowić podsumowanie zagadnień omawianych podczas zajęć.

Na zakończenie wykorzystaliśmy kolorowanki z projektu, przeznaczone dla dzieci z oddziału przedszkolnego, w celu utrwalenia realizowanych tematów.

 


Comments are closed.