Andrzejkowe wróżby w oddziale przedszkolnym i klasach I-III.
Andrzejki to stara tradycja ludowa przekazywana z pokolenia na pokolenie. 29 listopada to tradycyjny wieczór wróżb. W tym dniu dziewczęta chciały się dowiedzieć, co je spotka w najbliżej przyszłości. Natomiast chłopcy gromadzili się, by wróżyć 4 listopada, w wigilię Świętej Katarzyny, jednak był to zwyczaj mniej popularny. Obecnie w wigilię świętego Andrzeja wróżą zarówno chłopcy jak i dziewczęta. Dlatego uczniowie z oddziału przedszkolnego i klasy I-III pod opieką wychowawców wzięli udział w przygotowanych zabawach. Wróżby pozwalają pobudzić dziecięca wyobraźnię, oderwać się od rzeczywistości oraz przenieść w świat marzeń i fantazji. Na początku dzieci zgłębiły tajniki wróżb i zwyczajów andrzejkowych podczas rozmowy z wychowawcami oraz poprzez obejrzenie filmu edukacyjnego, po którym chętnie odpowiadały na zadawane pytania.
Następnie niecierpliwi i bardzo ciekawi uczniowie mogli sprawdzić, co ich czeka, korzystając z wróżb przygotowanych w klasach.
Dzięki wróżbom dzieci dowiedziały się, jak i zawód będą wykonywać w przyszłości. Następnie przy pomocy szpilki przekuwały papierowe serca w celu poznania imienia ich przyszłej sympatii. Kolejną zabawą był wyścig butów. But, który „dotarł” jako pierwszy do drzwi oznacza, że jego właściciel/właścicielka najszybciej wyjdzie za mąż/ożeni się. Dzieci z oddziału przedszkolnego wróżyły jeszcze przy pomocy miski z wodą i monet. Każdy przedszkolak dostał monetę i wymyślał swoje życzenie. Następnie z określonej odległości rzucał monetę w stronę miski. Jeśli moneta wpadła do środka, to oznaczało, że życzenie tej osoby się spełni.
Ostatnią i chyba najciekawszą zabawą było lanie wosku przez duży klucz. Otrzymane kształty wykorzystano przy zabawie w teatr cieni, w którym dzieci odgadywały kształty pojawiające się na ścianie przy zapalonej latarce. Podczas zabaw doświadczyliśmy dużo zdziwienia, które wywołały uśmiechy na każdej buźce.