Dzień Kolorowej Skarpetki, czyli Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa
Światowy Dzień Zespołu Downa, obchodzony co roku 21 marca, jest okazją do zwrócenia uwagi na osoby z Zespołem Downa oraz promowania akceptacji, równości i szacunku dla osób
z niepełnosprawnościami intelektualnymi. W naszej szkole obchodziliśmy to Święto przez trzy dni . Codziennie (od poniedziałku 24 marca do środy 26 marca) w poszczególnych klasach pedagog specjalny przeprowadzał zajęcia, które miały na celu przede wszystkim promowanie akceptacji i równości poprzez zwiększenie świadomości wśród całej naszej społeczności szkolnej na temat tej wrodzonej choroby genetycznej. Uczniowie dowiedzieli się, co to jest Zespół Downa – to wrodzona wada genetyczna spowodowana obecnością dodatkowego chromosomu 21 (tzw. Trisomia 21). Jej objawy mogą obejmować opóźnienie rozwoju intelektualnego, specyficzne cechy fizyczne (wygląd, sposób poruszania się), a także zwiększone ryzyko wystąpienia innych problemów zdrowotnych. Mimo to, osoby z Zespołem Downa prowadzą pełne życie, uczestniczą w różnych formach aktywności, uczą się, pracują, zakładają rodziny i realizują swoje pasje.
Opowiadaliśmy także o tym, w jaki sposób możemy wspierać osoby z Zespołem Downa .
Światowy Dzień Zespołu Downa nazywany jest również Dniem Kolorowej Skarpetki. Kolorowe skarpetki nie do pary są symbolem niedopasowania społecznego i genotypowego, z jakim borykają się osoby z trisomią 21 chromosomu.
Dlatego każdy uczeń w naszej szkole pokolorował jedną skarpetkę na znak zrozumienia, tolerancji, wsparcia i akceptacji.W środę wszystkie skarpetki wspólnie powiesiliśmy na szkolnej gazetce.
Światowy Dzień Zespołu Downa to wyjątkowa okazja, aby na chwilę zatrzymać się i pomyśleć
o osobach, które zmagają się z wyzwaniami, ale również wnoszą wiele do naszej wspólnej społeczności. To czas, by przypomnieć, że różnorodność jest naszą siłą, a akceptacja drugiego człowieka bez względu na jego ograniczenia buduje lepszy, bardziej otwarty świat.
Sylwia Stawiak
pedagog specjalny