„Na Olimpie” – klasowy konkurs opowiadania mitów w Wiśniewie.

„Na Olimpie” – klasowy konkurs opowiadania mitów w Wiśniewie.

14.02.217 roku w Szkole Podstawowej w Wiśniewie, a dokładniej w klasie V odbył się konkurs opowiadania mitów. Wszyscy zamieniliśmy się w starożytnych Greków i oczami wyobraźni przenieśliśmy się do siedziby bogów na Olimp. Przedstawialiśmy różne mitologiczne postacie. Pojawił się nawet sam Zeus oraz jedna z muz. Przed rozpoczęciem naszych prezentacji zrobiliśmy sobie grupowe zdjęcie na pamiątkę…

Jako pierwsza głos zabrała Julianna Górniak. Ubrana była w błękitną sukienkę, jej długie, rozpuszczone włosy zdobił biały wianek, a w dłoni trzymała atrybut przedstawianej muzy Euterpe – flet. W mitologii greckiej była ona opiekunką poezji śpiewanej i wraz ze swoimi siostrami – muzami często śpiewem i grą umilała uczty boskie i ludzkie. Julka to prawdziwa artystka, ma ładny głos, a jej uroda wpasowała się w nastrój mitu. Myślę, że gdyby nasza koleżanka żyła w czasach starożytnych, byłaby świetną muzą. Następnie na scenie pojawił się Kamil Pryk, ubrany w profesjonalny strój starożytnego Greka, ze złotym wieńcem na głowie. Swym wyglądem wywarł na wszystkich ogromne wrażenie. Przedstawił mit o Orfeuszu i Eurydyce, historię wielkiej, tragicznej miłości. Zważywszy, że tego dnia obchodziliśmy walentynki, popularne święto zakochanych, można było sobie zadać pytanie, czy dzisiaj taka miłość też jest możliwa? Marta Wysocka i Szymon Węgierski opowiedzieli mit o Prometeuszu, który stworzył ludzi i swoim postepowaniem zasłużył na miano wielkiego dobroczyńcy ludzkości, a Fabian Woźniak o Dedalu i Ikarze. Wiktoria Czeszewska przeniosła nas do mrocznej krainy podziemi, do Królestwa Piekieł, gdzie rządził Hades ze swoja małżonką Persefoną. Opowiedziała, jak wyglądały podziemia, co się działo z duszą po śmierci, jak można było dostać się na Wyspę Błogosławionych, a jak do Tartaru. W swoją opowieść wplotła również fragmenty mitu o Orfeuszu i Eurydyce. Wiktoria także zachwyciła nas swoim starannym kostiumem i ozdobami, które wykonała samodzielnie. Wreszcie na Olimpie pojawił się sam Zeus, czyli Oliwia Kuszyńska, „uzbrojona” w złotą błyskawicę wykonaną ze sztywnej, żółtej tektury. Jak przystało na najważniejszego z bogów, przedstawiła historię boskich rodów oraz powstawania świata. Po mitach greckich nastał czas na… mit chiński, Mikołaj Jarski opowiedział nam historię stworzenia świata według mitologii chińskiej. Głównym bohaterem był Pan – Ku, dziwny byt, który codziennie rósł aż sześć stóp! Za pomocą dłuta i młotka wykuł nasz świat z wielkiej bryły. Po jego śmierci części ciała olbrzyma zamieniły się w góry, rzeki, trawy, morza, a z insektów, które po nim chodziły, powstali ludzie!

Na konkursie świetnie się bawiliśmy. Bardzo zainteresowały nas różne mitologiczne wątki. Cały świat starożytny jest bardzo ciekawy, jest w nim wiele bóstw, a mitów jeszcze więcej. Przygotowując się do prezentacji, poszerzyliśmy także swoją wiedzę o ubiorach starożytnych Greków, zrozumieliśmy, że ludzie od niepamiętnych czasów szukali odpowiedzi na trudne pytania i znajdywali je w mitach. Na pewno poprosimy naszą Panią, aby zadawała nam więcej takich zadań nie tylko w temacie mitologii.

Wiktoria Czeszewska kl. V., Szkoła Podstawowa w Wiśniewie


Comments are closed.