Bohatyrowicze w Wiśniewie.

Bohatyrowicze w Wiśniewie.

W nawiązaniu do akcji Narodowego Czytania uczniowie klasy VII Szkoły Podstawowej w Wiśniewie pod opieką pani Bożeny Zabrockiej zorganizowali piknik z książką  w plenerze.

Tego dnia poznaliśmy fascynującą historię Justyny Orzelskiej i Jana Bohatyrowicza, bohaterów powieści Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem”. Czytane przez nas fragmenty książki przeniosły nas na ścieżkę, która zawiodła pannę Justynę do zaścianka Bohatyrowiczów. Liczne przepiękne opisy nadniemeńskiej przyrody pozwoliły nam poczuć sielski klimat oraz wyobrazić sobie ówczesny krajobraz terenów położonych nad Niemnem. Dzięki lekturze byliśmy świadkami pierwszego spotkania Justyny z Janem oraz jej wizyty w jego rodzinnym domu.

Przebraliśmy się za bohaterów książki, co bardziej pozwoliło nam zrozumieć życie społeczeństwa  zaścianka drugiej połowy XIX wieku. Po odczytaniu fragmentów powieści wiejską atmosferę podtrzymaliśmy uczestnicząc w  pikniku na łonie natury, podczas którego jedliśmy pyszne drożdżówki, chleb z miodem i dżemami oraz rozmawialiśmy na temat przeczytanych fragmentów  książki.

Tegoroczna akcja Narodowego Czytania była dla nas okazją do twórczej zabawy, do refleksji nad poznawaniem literatury  oraz inspiracją do czytania.

                                                                     Kornelia Woźniak i Natalia Ludtke

Uczennice klasy VII


Comments are closed.