Uczniowie z Wiśniewy o Międzynarodowym Dniu Białej Laski

Uczniowie z Wiśniewy o Międzynarodowym Dniu Białej Laski

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Wiśniewie kolejny już raz wzięli udział w KUJAWSKO – POMORSKIEJ AKCJI Z OKAZJI MIĘDZYNARODOWEGO DNIA BIAŁEJ LASKI „JA NIE WIDZĘ CIEBIE, TY  ZOBACZ MNIE!”, która została objęta honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej, Wojewody Kujawsko-Pomorskiego, Marszałka Województwa Kujawsko – Pomorskiego   i Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty w Bydgoszczy.

Wszyscy wzięli aktywny udział w wydarzeniach i działaniach ujętych w programie  Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego  nr 1 dla Dzieci i Młodzieży Słabo Widzącej i Niewidomej im. L. Braille’a w Bydgoszczy oraz  Stowarzyszenia Visus Supremus.

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Wiśniewie kolejny już raz wzięli udział w kampanii społecznej: „Ja nie widzę Ciebie, Ty zobacz mnie” z okazji Międzynarodowego Dnia Białej Laski 2017r.

Obchody rozpoczęły się już 12 października okolicznościowym apelem, w którym wzięli udział wszyscy uczniowie.

W kolejnym tygodniu dzieci z oddziałów przedszkolnych wspólnie z wychowawcami przygotowały gazetkę tematyczną „Międzynarodowy Dzień Białej Laski”. Zamieszczono na niej obrazki przedstawiające przybory, którymi posługują się w swoim życiu osoby niewidome. Maluchy obejrzały także animację pokazującą, jak pomagać osobom niewidomym „n jak niewidomy, czyli jak pomóc osobie z dysfunkcją wzroku”. Na sali gimnastycznej dzieci wykonywały ćwiczenia z zasłoniętymi oczami i laską, uświadamiając sobie, jak trudne są to zadania.

W klasach młodszych przeprowadzono pogadanki z dziećmi,  podczas których przyswoiły zasady pomocy osobom niewidomym i słabowidzącym. Doskonalono ich poczucie empatii oraz szacunku dla „cudzej odmienności”. Dzieci wykonały prace plastyczne tematyczne związane z hasłem tegorocznej edycji. W klasach urządzono wystawy prac plastycznych.

W klasach starszych uczniowie w ramach godzin wychowawczych poznali historię białej laski, a także edukacji osób z dysfunkcją wzroku. Wykonali plakaty, komiksy i gazetki ścienne związane ze sposobem zachowania się osób pełnosprawnych wobec niewidomych. Zapoznali się z materiałami edukacyjnymi wskazanymi przez organizatorów kampanii, uczestniczyli w scenkach darmowych. Uczniowie klasy VII, którzy w ubiegłym roku uczestniczyli w Bydgoszczy w „Spacerze w ciemności”, przeprowadzili na placu przyszkolnym zajęcia warsztatowe dla uczniów klasy III.

W podsumowaniu akcji uczniowie zwrócili uwagę, że niewidomi, pomimo swojej niepełnosprawności, potrafią żyć samodzielnie i doskonale funkcjonować. Powinniśmy ich zauważać. Przy niewielkiej i właściwej pomocy innych ludzi mogą pokonywać własne ograniczenia i być pełnosprawnymi uczestnikami życia społecznego. Niepełnosprawni chcą żyć jak wszyscy obywatele kraju i świata, bez ograniczeń i fałszywej litości. Trzeba im tworzyć odpowiednie warunki i zrozumieć, na czym polegają ich ograniczenia.

Koordynatorzy akcji w Szkole Podstawowej w Wiśniewie


Comments are closed.