Warsztaty fotograficzne w Szkole Podstawowej w Wiśniewie.

Warsztaty fotograficzne w Szkole Podstawowej w Wiśniewie.

Dnia 12 lutego 2019 roku w Szkole Podstawowej w Wiśniewie odbyły się warsztaty fotograficzne, które poprowadził pan Szymon Szwochert, znany i ceniony fotograf z Sępólna Kr. Uczestniczyli w nich uczniowie klas IV- VIII. Celem spotkania było przybliżenie uczniom historii fotografii, poznanie rodzajów i tematów fotograficznych, wyjaśnienie zasad kompozycji fotografii oraz podstawowych środków fotograficznego wyrazu. Pan Szymon wytłumaczył uczestnikom spotkania znaczenie wielu specjalistycznych pojęć, z którymi można spotkać się w fotograficznej branży, takich jak: kadr, światłocień, modyfikacje obrazu, retusz cyfrowy, modeling, detal w fotografii. W bardzo ciekawy sposób wytłumaczył różnice między fotografią analogową a cyfrową, amatorską i profesjonalną oraz artystyczną i użytkową.

Spotkanie z całą pewnością utwierdziło uczniów w przekonaniu, że fotografia może być dziedziną sztuki oraz sposobem przekazu idei i myśli. Nasz gość zaprezentował zebranym własne fotografie o różnorodnej tematyce z zakresu m.in.: fotografii podróżniczej, ślubnej, reklamowej, dziecięcej, portretowej, studyjnej, rodzinnej, modelingowej oraz związanej z architekturą wnętrz. Ciekawym rodzajem fotografii okazała się fotografia kulinarna, której głównym założeniem jest prezentowanie sztuki pięknego, pomysłowego podawania potraw. Prezentowane zdjęcia wyrażały uczucia i emocje, ukazywały szeroko pojęte piękno, bogactwo i  różnorodność krajobrazu, urodę danego miejsca, wyjątkowość  klimatu, charakter osoby, a nawet ,,smak” i ,,zapach” apetycznie wyglądających potraw. Były też i takie, które obrazowały problemy, m.in. krzywdy ludzkiej, zderzenia biedy z bogactwem. Bardzo podobał się materiał fotograficzny z zakresu fotografii podróżniczej z Bośni i Chorwacji. Wiele emocji wywołały zdjęcia z kanonizacji Jana Pawła II, z uroczystości religijnej w Watykanie na Placu Świętego Piotra. O tym, że dobra fotografia wymaga kreatywności uczestnicy spotkania mogli się przekonać podziwiając piękne ślubne sesje plenerowe z Wenecji, Paryża, Tatr. Dobre zdjęcie często wymaga wysiłku, również ze strony fotografowanych, co można było zauważyć w stylizowanej sesji ślubnej w wodzie z pochodnią. Z wielkim zaangażowaniem uczniowie słuchali informacji dotyczących fotografowania i filmowania dronem i z samolotu, z tzw.,,z lotu ptaka”. Obejrzeli przykłady projektowania wizualnego. Poznali zasady modelingu m.in. w oparciu o studyjne zdjęcie z wentylatorem i portretową propozycję stylizacji na lata 70-te.

Pan Szymon należy do grupy fotografów stale poszukujących nowych inspiracji i tematów do fotografowania. Okazało się, że jest miłośnikiem astrofotografii, dzięki czemu można było podziwiać zdjęcia całej sekwencji zaćmienia Księżyca, gratulując jednocześnie, że znajduje się on w gronie siedemnastu fotografów w Polsce, którzy tego dokonali. ,,Spadające gwiazdy”, czyli roje meteorytów zwane ,,Perseidami”, to kolejny obszar zainteresowań fotograficznych naszego gościa. Jego zdaniem zawodowy fotograf powinien umieć odnaleźć się w każdej dziedzinie fotografii.

W trakcie spotkania uczniowie uzyskali wiele informacji na temat umiejętności, jakie powinien mieć dobry fotograf, jego  narzędzi pracy oraz profesjonalnego wyposażenia studia fotograficznego. Dzięki uprzejmości pana Szymona uczestnicy spotkania mogli obejrzeć jego największe zdjęcie zbiorowe, zdjęcia z różnych stron świata i różnorodnych kultur, zdjęcia luksusowej marki samochodowej z salonu, w którym stoi fortepian. Uzyskali praktyczne wskazówki i porady na temat kadrowania zdjęć, ustawienia ostrości oraz modyfikacji obrazu, np. jego kolorystyki. Fotograf decyduje, które elementy przedstawienia pozostawia wyraźnymi, a które zostaną zatarte. Różne rodzaje obiektywów i filtry oraz specjalne funkcje aparatu pomagają uzyskać efekty zmieniające wygląd zdjęcia. Tak było w przypadku m.in. sesji ślubnej w Paryżu, w tle z Wieżą Eiffla, którą nasz gość wykonał. W fotografii duże znaczenie ma ciekawa kompozycja, czyli rozmieszczenie elementów na bliższym i dalszym planie, kolorystyka, przygotowanie scenografii i odpowiednich rekwizytów.

Warsztaty z panem Szymonem były wyjątkowo ciekawe! Uczniowie zadawali pytania i już w trakcie spotkania zaczęli fotografować. Dla naszego gościa fotografia jest pasją, tym, co lubi robić. A przecież początki były malarsko- muzyczne! Przypadkowo wykonane zdjęcie na okładkę do nagranej z zespołem muzycznym płyty spowodowało, że pan Szymon gitarę powiesił na ścianę, a do ręki wziął aparat fotograficzny. Przekonał jednak uczestników spotkania, że nabyte wcześniej umiejętności i wiedzę wykorzystuje w swojej pracy do dziś. Wspomniał m.in. o przydatności ćwiczeń rysunkowych i zasady Złotego Podziału Leonarda da Vinci w budowaniu kompozycji we własnych projektach. Bardzo dziękujemy za spotkanie. Mamy nadzieję, że uczniowie wykorzystają praktyczne rady i wskazówki, przygotowując własne zdjęcia do Ogólnopolskiego Konkursu Fotograficznego ,,Tęcza Foto”.

                                                                                                          Iwona Zawadzka- Sztandera


Comments are closed.