Uczniowie z Wiśniewy na tropie, czyli: Jak się żyło w czasach PRL-u?

Uczniowie z Wiśniewy na tropie, czyli: Jak się żyło w czasach PRL-u?

W ramach lekcji historii na temat czasów PRL-u uczniowie klasy VIII Szkoły Podstawowej w Wiśniewie mieli za zadanie przeprowadzić rozmowę z osobami pamiętającymi te czasy oraz spisać ich wspomnienia.

Jak pamiętają czasy PRL-u rodzice i dziadkowie ?

Jak się żyło w tamtych czasach ?

 

W odczytanych na forum klasy wspomnieniach przewijały się podobne obrazy i wątki. Mianowicie, że był to czas, w którym krajem rządziła komunistyczna partia, a gospodarka była oparta na centralnym planowaniu. Charakterystyczne obrazy dla PRL-u między innymi: brak towarów w sklepach, kolejki po podstawowe produkty, niedobór mieszkań, a także nadzór państwa nad życiem prywatnym obywateli.

Ponadto, PRL był okresem silnej kontroli społeczeństwa przez służby bezpieczeństwa, represji wobec opozycji, a także cenzury w mediach i kulturze. Istniały ograniczenia w swobodach obywatelskich takich jak: wolność słowa, zgromadzeń czy działalności opozycyjnej, co miało wpływ na codzienne życie ludzi i kształtowanie ich postaw społecznych. Pomimo tych trudności, ludzie potrafili odnaleźć pozytywne strony życia w tamtych czasach, takie jak poczucie wspólnoty, solidarności oraz aktywności w życiu publicznym.

W szkole została przygotowana wystawa, którą wzbogacają unikatowe przedmioty pochodzące z tego okresu. Zapraszamy do jej obejrzenia 🙂

nauczyciel historii

Hanna Wojtalewicz

 

 

 


Comments are closed.