Warsztaty profilaktyczne w Wiśniewie „Hazard . Nie daj się wciągnąć!”

Warsztaty profilaktyczne w Wiśniewie „Hazard . Nie daj się wciągnąć!”

W ubiegłą środę 12.06.24r. w klasie 7 odbyły się warsztaty profilaktyczne pt. ”Hazard. Nie daj się wciągnąć!” prowadzone przez Dariusza Szpekciński – starszego Kontrolera skarbowego z Izby Administracji Skarbowej w Bydgoszczy.

Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) kontynuuje ogólnopolską akcję edukacyjną, której celem jest podniesienie świadomości o zagrożeniach związanych z uzależnieniem od hazardu oraz uczestnictwem w nielegalnych grach hazardowych. Akcja uzyskała honorowy patronat Ministra Edukacji i Nauki.W poprzednich edycjach akcji „Hazard? Nie daj się wciągnąć!” zorganizowano ponad 4,8 tys. spotkań w szkołach. Wzięło w nich udział prawie 192 tys. osób.

Warsztaty koncentrowały się na ukazaniu, że urządzanie gier hazardowych jest nielegalne w Polsce oraz zwrócono uwagę na problemy, które wynikają z nadmiernego korzystania z gier wśród dzieci i młodzieży, które w efekcie powodują uzależnienie i związane z tym problemy finansowe i wyizolowanie społeczne. Głównym celem spotkania było przekazanie uczniom, z jakim ryzykiem wiąże się rozpowszechnianie gier on-line z elementami hazardu.

Na początku spotkania wyjaśniono, czym jest hazard, następnie co to jest uzależnienie od hazardu i jak je rozpoznać : „ Gram, bo lubię” czy to jest „ Gram bo muszę” ???

Odpowiedzieliśmy sobie na pytanie czy wiemy, jak zachowuje się  nałogowy hazardzista. Co powinno zwrócić nasza uwagę m.in. hazard poprawia nastrój, granie pomaga nam nie myśleć o tym, od czego chcemy uciec …

Doszliśmy do wniosku, że hazardzista to osoba chora, która poddana odpowiedniemu leczeniu,  przy wsparciu bliskich ma szansę na powrót do normalnego życia. Dowiedzieliśmy się także, gdzie szukać pomocy.

Omówione zostały elementy hazardu w grach wideo/ on-line  oraz jakie są ograniczenia hazardu w Polsce i jego przykłady. Uczniowie obejrzeli także filmiki profilaktyczne przedstawiające m.in. likwidację nielegalnych automatów do gier hazardowych.

Wreszcie uczniowie poddani zostali małemu testowi pt. ”Sprawdź czy kiedykolwiek uprawiałeś hazard?” Okazało się, że znalazło się kilkoro uczniów u których test wyszedł pozytywnie, co skłoniło nas wszystkich do refleksji i wniosków, że warto kontrolować to, w co się gra i zwracać uwagę na możliwość uzależnienia. Tak więc uważajcie: „NIE DAJCIE SIĘ WCIĄGNĄĆ!”.

Sylwia Stawiak
pedagog specjalny


Comments are closed.