O promocji czytelnictwa w szkole w Wiśniewie słów kilka…

O promocji czytelnictwa w szkole w Wiśniewie słów kilka…

Chociaż rozwijanie nawyków czytelniczych i upowszechnianie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży we współczesnym świecie pełnym cyfrowych źródeł informacji i rozrywki cyfrowej wydaje się być  niezwykle trudnym wyzwaniem, to  uczniowie klasy VII Szkoły Podstawowej w Wiśniewie podjęli się próby realizacji tego zadania. Przez ponad miesiąc pracowali nad projektem w ramach  j.polskiego pt. „Kto czyta książki, żyje podwójnie”. Projekt, który siódmoklasiści realizowali za sprawą Pani Joanny Zalewskiej, polonistki, miał na celu przekonanie do czytania pozostałych uczniów naszej szkoły i uświadomienie im, iż  kontakt z książką to atrakcyjna forma rozrywki i zdobywania wiedzy. Dlatego też propagatorzy czytelnictwa  z kl. VII z wychowawcą- Julią Oller-Matuszewską, poza plakatami, które pojawiły się w naszej szkole, przygotowali ponad 11-minutowy film zachęcający do częstszego sięgania po lekturę. Projekcja filmu miała miejsce w miniony piątek, 7 czerwca na sali gimnastycznej naszej szkoły. Gromkie brawa po seansie filmowym świadczyły o naprawdę świetnie wykonanej pracy młodych aktorów, którzy wcielili się w bohaterów takich utworów jak: „Pozłacana rybka”, „Świtezianka”, „Kamienie na szaniec” czy „Romeo i Julia”. Bez wątpienia zaangażowanie i ogrom pracy włożonej w projekt zasługuje na słowa uznania i podziękowania dla naszych siódmoklasistów. Po projekcji filmu, o godzinie 10.00 uczniowie klas I – VIII przyłączyli się do ogólnopolskiej akcji „Jak nie czytam, jak czytam”, której celem było inicjowanie mody na czytanie, wspieranie dzieci i młodzieży aktywnych czytelniczo. Wspólnie z innymi placówkami pragnęliśmy pobić ustanowiony 1 czerwca 2017 roku rekord Polski w jednoczesnym czytaniu, który liczył 459 409 osób.  Organizatorem akcji jest redakcja miesięcznika „Biblioteka w szkole”.   

Miejmy nadzieję, że dzięki tej i podobnym  inicjatywom, zainteresowanie czytaniem, jako alternatywą do rozrywek cyfrowych będzie większe.

Julia Oller-Matuszewska
Opiekun Samorządu Uczniowskiego


Comments are closed.