Teatr „Maska” z Krakowa w Wiśniewie.

Teatr „Maska” z Krakowa w Wiśniewie.

Teatr profilaktyki szkolnej „Maska z Krakowa” kolejny już raz odwiedził uczniów Szkoły Podstawowej w Wiśniewie na zaproszenie Rady Rodziców oraz Pani Dyrektor. Tym razem aktorzy teatru wystawili dwie sztuki teatralne dla uczniów klas młodszych oraz klas IV-VI.

Dzieci z oddziału przedszkolnego oraz klas I-III aktywnie uczestniczyły w widowisku „Misio Tulisio – bajka o przyjaźni i tolerancji”. Poznały historię Kasi i jej ukochanych pluszaków pochodzących z różnych państw. Mimo tego, że dziewczynka wszystkie zabawki traktuje na równi, to Króliczek Zazdrośniczek wciąż jest nadąsany, obrażony, uwielbia dokuczać innym i nie potrafi się niczym dzielić. Kiedy nadchodzą urodziny Misia Tulisia, znajomi przygotowują dla niedźwiadka przyjęcie niespodziankę, ale Króliczek Zazdrośniczek zrobi wszystko, aby ją zepsuć i skłócić ze sobą przyjaciół. Dzieci i Kasia będą musieli nauczyć Króliczka, że przyjaźń ma wielką wartość, a szacunek należy się każdemu- bez względu na jego pochodzenie czy wygląd. Jeśli zwierzak w porę to zrozumie, to być może urodziny Misia da się jeszcze uratować. Wszyscy podjęli się  pomocy Króliczkowi, by w grupie pluszaków zapanowała zgoda i grzeczność.

Uczniowie klas starszych obejrzeli sztukę teatralną „Zaciśnięte pięści” poruszającą problem przemocy w rodzinie. Spektakl w prosty sposób pokazał działanie pętli agresji w domu Stasia, która zamienia ofiarę w kata. Często agresja młodych ludzi ma podłoże w przemocy, której doświadczają w rodzinnym domu. Nie zawsze można skutecznie obronić się przed przeciwnościami losu, można natomiast dzielnie stawić im czoła. Młodzież obserwowała działania obronne chłopca przed agresją ze strony ojca, dowiedziała się, gdzie i u kogo należy szukać pomocy w tak trudnych sprawach.

Oba spektakle wywary ogromne wrażenie i uświadomiły uczniom, jak ważne jest poruszanie się w życiu w świecie wartości etycznych oraz to, że w trudnych sprawach zawsze jest rozwiązanie.


Comments are closed.